Formy opodatkowania przedsiębiorstw. Którą wybrać?
Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej oznacza konieczność rozliczania się z fiskusem, a zatem naliczania i odprowadzania stosownych podatków. Dotyczy to zarówno podatku od towarów i usług, jak i podatku dochodowego, który może jednak być płacony w różnej formie, a co za tym idzie także w rozmaitej wysokości. Wybór optymalnego rozwiązania najlepiej skonsultować z firmą prowadzącą księgi rachunkowe. W Górze Kalwarii fachowe wsparcie można otrzymać w Biurze Rachunkowym Barbary i Marcina Piotrowskich. Przekonajmy się, jakie istnieją formy opodatkowania i czym się wyróżniają.
Podatki dochodowe
Rodzaj podatków dochodowych płaconych przez podmioty gospodarcze zależy od kilku czynników, w tym formy prawnej, w jakiej działa firma, wielkości uzyskiwanych przychodów, a także branży, w której funkcjonuje. Wśród dostępnych możliwości znajduje się podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), obowiązkowy dla spółek prawa handlowego, a także podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), płacony przez jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki osobowe – cywilne, a także działające na podstawie prawa handlowego. W ich przypadku możliwe będzie jednak również wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej albo zdecydowanie się na podatek liniowy. Opcją, z jakiej może skorzystać część podatników, jest również podatek zryczałtowany. Dla nowo powstających firm nie ma jednak już obecnie możliwości korzystania z karty podatkowej.
Podatek od towarów i usług
Mniejsze firmy, które nie osiągają obrotów na poziomie przekraczającym 200 tysięcy zł, mogą zdecydować się na skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Działając w niektórych branżach, można też być objętym zwolnieniem przedmiotowym. Pozostali podatnicy muszą jednak rozliczać VAT.